Tuesday, February 25, 2020

Nädal 4 - Eesti infoühiskonna areng

    Lugedes infoühiskonna visiooni aastaks 2020 Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi koostatud "Eesti infoühiskonna arengukava 2020", mis on koostatud aastatel 2012-2013, on praeguseks võimalik analüüsida, millised punktid on realiseerunud ja millised mitte nii hästi.
    Esimeses peatükis kirjeldatakse, kuidas inimesed muutuvad targemateks tarbijateks ning kulutavad vähem või saavad sama raha eest rohkem väärtust. Minu arvates on see punkt küllaltki hästi realiseerunud, eriti viimase umbes aasta lõikes. Uued lahendused ning tehnoloogiad võimaldavad inimestel mugavamalt ostelda. Näiteks muutub üha populaarsemaks ning lihtsamaks toidu koju tellimine, ning mitte ainult valmistoidu. Erinevad poeketid on hakanud pakkuma toidukaupade kojukande teenuseid hoides kokku inimeste aega poodlemise arvelt. E-ostlemisega on inimestel suurem võimalus oma ostud läbi mõelda, valida erinevate kettide erinevate hindade vahel ning jätta tegemata impulssoste, mis poes suurt kaubavalikut nähes ahvatlevad. Samuti on poodides suurenenud iseteeninduskassade osakaal, hoides kokku inimeste aega, kes siiski poes käivad.
   Silma jäi ka punkt, kus kirjeldati, et tervishoid ja sotsiaalteenused on aastaks 2020 viidud uuele kvaliteeditasemele. See visioon minu arvates ei ole nii hästi realiseerunud, kui võiks olla. Kindlasti on viimase kaheksa aastaga asjad arenenud, kuid ei ole ilmselt sellisel tasemel, kui loodeti. Kui võtta suhtlus erinevate eriala- ning perearstide vahel, ei ole siiani ühtset süsteemi ning suhtlus eri valdkondade vahel veel puudulik. Erinevaid raviasutused kasutavad erinevaid süsteeme inimese haigusloo kirja panemiseks. Selle tõttu ei ole näiteks perearstil ühtset ülevaadet, mis on erialaarst diagnoosinud ning milliseid uuringuid teinud. Samuti ei ole perearst teadlik kas ja millisel määral on patsiendil hambaid ravitud, mis omavad ka väga suurt rolli inimese üldises tervises.
   Aasta 2020 on alles alanud ning võimalik, et on veel vara analüüsida, kas mingi visioon on realiseerunud või mitte. Kui võtta arvesse kui kiiresti tänapäeval kõik areneb ning kui ootamatult võib mingi uus tehnoloogia saabuda, võib nii mõnigi mitte nii hästi realiseerunud visioon aasta lõpuks veel realiseeruda.

No comments:

Post a Comment